Decentrala Sastanak

Sastanak:

11.10.2023. Sreda, DC Krov 18h

2 Likes

Nije se odrzao ovaj sastanak, posto nije doslo 3 postojeca clana na sastanak. Bilo nas je troje, ali jedan clan nije bio prethodno ubacen u grupu.

Predlazem jos jednu tacku:

  • Dodavanje u statut da je Decentrala striktno volonterska organizacija, to jest da nikakvo ucestvovanje rada Decentrale ne moze biti placeno.

Takodje misllim da bi trebali da imamo sastanak sledeci mesec. Objavicu anketu naknadno, da se utvrdi kada najvise odgovara svima.

1 Like

Sastanak u Novembru:

  • 13.11 Ponedeljak
  • 14.11 Utorak
  • 15.11 Sreda
  • 16.11 Cetvrtak
  • 17.11 Petak
  • 18.11 Subota
  • 19.11 Nedelja
0 voters

Bice sastanak u sredu sledece sedmice, 15.11 u DC Krovu, moram proverim samo da li je slobodan krov u 18h.

Nadam se da cemo se ovaj put okupiti, prosli put je bilo samo dva vec posojeca clana, pa nismo mogli da odrzimo sastanak,

3 Likes

Moze, bice nesto u krovu u 19h. Ali mozemo kazu u drugoj sobi

3 Likes

Ćao ljudi, nova sam ovde. wave

Novembarske radionice mi deluju orijentisane ka studentima, pa me interesuje, da li su članovi Decentrale mahom studenti ili zaposleni entuzijasti?

2 Likes

Dobrodošla,
Ima i jednih i drugih, i nekih koji su i zaposleni studenti entuzijasti.

Zapisnik sa poslednjeg sastanka Sastanak 2023-11-15 | Decentrala's Wiki

2 Likes

Samo da dodam, pise u zapisniku:

Dodavanje u statut da je Decentrala striktno volonterska organizacija, to jest da nikakvo ucestvovanje rada Decentrale ne moze biti placeno.
Decentrala ne pruza svojim ucesnicima nikakvu novcanu naknadu za bilo koji rad ili uslugu. (ne ide u statut)

Na sastanku sam rekao da ne treba da pise “volonterska” jer je to pasivizirajuce, vec da pise Decentrala ne daje novcanu naknadu svojim calnovima, ucesnicima za njihove doprinis, rad. Nesto u tom obliku. Ovo “volonterski” bas lose zvuci, skroz pasivizirajuce i kao da neko dodje da sa nama, za nas radi nesto a ne svi zajedno.

I takodje mislim da nam statut nije bas najbolje defnisan, treba ga uoblicti, utvrditi principe iz kojih proizilaze ostale stvari i nase delovanje i akcije. Na primer ovo da ne saradjujemo sa strankama bi trebalo da je jasno iz principa i rada do sada ne da mora poseban clan u statutu za to. Naravno, nemam nista protiv da to pise u statutu, samo ako cemo tako da pisemo sve onda treba napraviti principe iz kojih to proizilazi i samim tim treba statut da bolje uoblicimo i dopunimo. I da nadjemo te tacke oko kojih se slazemo kroz razgovor njih stavimo i tako furamo dalje.

Tako da tacka za sledeci sastanak:

  • rad na statutu, uoblicavanje, dodavanje jos stvari, odredjivanje principa(pored ovih koje vec imamo)

Ovde sad ima jos stvari, sta nam tacno znaci saradnja, sta je donacija. Na proslim sastancima bila je ideja da su to dve iste stvari, sada u praksi vidimo i radimo kao da nisu.

I mislim da je ovaj zapisnik napisan/objavljen sa malo informacija, ima samo tacke i rezlutate glasanja, nema argumentacija koje je bilo na saastanku. 4/4 deluje kao da se svi slazu i nemaju sta da dodaju, a nije tako bilo . Ako imas @fram3d okaci celu verziju ako si tako vodio zapisnik, bilo je i raznih drugih formulacija zapisano za ovo sto je izglasano i bilo je diskusija.

I takodje za sastanak treba da imamo zapisnicara i moderatora koji se smenjuju, da ne budu iste osobe da to rade.

1 Like

Samo da kazem da ne bih da zvucim nadrkano jer nisam iako mozda tako deluje, ne znam.

Super su ti primedbe kao i uvek, bas mi je drago sto si napisao

Zapisnik jeste previse minimalan i samo ima neke zakljucke, ali nisam nikada uspevao bolje da napisem a da ne bude preopsirno. Tesko mi je uglavnom da srocim tudje ideje i zapisnik definitvno je jako pristrasan mojim nacinom razmisljanja kao posledica. Nije namerno naravno.

Ovo je sve sto sam zapisao, uvek samo dodam na zapisnik ako sam nesto zaboravio, nikad nista ne izostavim sto sam vec napisao, ali mozemo ga doraditi. Mozda bi trebalo biti praksa da sto vise ljudi sto je bilo prisutno pogleda zapisnik i dopuni ga, ako se secaju da je nesto izostavljeno, posto verujem da je vrv svima tesko da zapisuju sve.

Takodje mi se svidjaju ideje za statut da bi mogli da razmislimo da li moze da se minimizuje i bolje napise. Trebalo bi vrv razmisliti o tome dobro pre sastanka, jer mi na prvi pogled ne deluje trivijalno.

coja je predlozio jedan strateski sastanak, da pricamo o kratkorocnim i dugorocnim ciljevima decentrale
slazem se da bi bilo dosta korisno, pa nek to bude tacka za sledeci sastanak, moze i da bude jedina

5 Likes

Da bude jedina tacka ili da taj sastanak bude strateski sa dugorocnim i kratkorocnim ciljevima ?

kazem samo da tacka za sledeci sastanak bude da pricamo o kratkorocnim i dugorocnim ciljevima Decentrale

1 Like

Brainstorming, kapiram da to moze u nedogled :smiley:

2 Likes

Ajmo onda neki datum, taman novogodisnji sastanak za kraj godine :smiley:

Datum sastanka
    • 15.12. (petak)
    • 16.12. (subota)
    • 17.12. (nedelja)
    • 18.12. (ponedeljak)
    • 19.12. (utorak)
    • 20.12. (sreda)
0 voters

Standarno, DC Krov, 18h.

Ok po anketi, sastanak, 20.12. 18h DC Krov, ukoliko dodje do izmena ako krov bude bio zauzet pisem ovde pa se dogovaramo dalje. Svi su pozvani i dobrodosli kao i uvek, vidimo se :smiley:

2 Likes

Predlog teme za sastanak:

Organizovanje Bsides Belgrade sledeće godine negde u BG.
Bio je u priči ULUS na Kalemegdanu kao moguća lokacija.

4 Likes

Predlazem tacku o izmeni satuta da defintisemo anonimno glasanje na sastanacima. Smatram da postoji mogucnost da neko ima neko misljenje na neku temu gde bi se osecao slobodnije da iznese anonimno. Ne vidim nikakvu manu ovoga, tako da mislim da bi bilo dosta korisno.

PS: Dobio sam ovu ideju nakon gledanja filma Licem u Lice, gde je nedostatak anonimnosti pri glasanju rezultovalo u izbacivanju ljudi koji su protiv trenutnog misljenja.

3 Likes

Predlazem da predjemo sa glasanja na model donosenja odluka konsezusom. Glasanje samo po sebi i nije najbolji metod donosenja odluka, moze biti i situacija 5-4, 7-3 ili da bude oko polovine, a da dobar deo clanstva nije ni prisutan. I takodje, koliko se secam mi smo vecinu odluka do sada na sastancima doneli jednoglasno, u praksi imali smo konsezus oko tih odluka. I takodje ako je konsenzusom onda se prica o resenju i donosenju najbolje odluke, nije nekako “takmicarski” orijenitsano sa bodovima i glasovima vec resavacki i akciono.

Glasanje, i direktna demokratija imaju samo jako propagandu oko sebe, sto bi se reklo u mainstream-u su. Ne znaci da su nuzno bolji i najbolji model donosenja odluka.

I predlazem jos jednu tacku da radimo usvajanje proslog zapisnika na pocetku satanka. To je dobro jer ako neko nije bio na proslom a na sledeci dodje onda moze da dopuni tacke i da kaze sta ima pa se odluka moze izmeniti ukoliko ima potrebe.

1 Like