Hackathon u Decembru

Hocemo jedan thread za predloge za teme hackatona u Decembru.

Da li neko ima neke ideje?

Predlazem pisanje clanaka za Libre casopis, da ga ponovo pokrenemo

Sa obzirom da je pisanje clanka za Libre casopis jedini predlog za hackathon, onda cemo na tome raditi danas u 16h. Vidimo se!

2 Likes

Obicno nisam pisao kao izvestaje o kako je prosao hackathon, ali mozda bih trebao da pocnem, barem sa vremena na vreme.

Na hackathonu je cilj da nesto uradimo, kao kontrast vecini dogadjaja u Decentrali gde samo nesto ucimo. Ovi dogadjaji imaju za svrhu da se nesto prakticno stvarno zavrsi sto je korisno za drustvo i cljeve Decentrale.

Jos od samog pocetka, na hackatonima vecina ljudi koji dodje ne ucetvuje. Ni sami broj ljudi nije veci od ostalih dogadjaja, tako da se uglavnom svede na jednu ili par osoba koje nesto urade.

Prvih nekoliko hakatona sam imao utisak da ljudi jednostavno ne znaju sta treba da urade, pa smo zato glasali za teme hakatona. Zatim sam primetio da i to nije dovoljno, da ljudi iako znaju temu, idalje ne znaju sta tacno da urade po tom pitanju. Primer tutoriali, ljudi ne znaju o cemu da pisu tutorial. Onda sam poceo sa davanjem konkretnih ideja o cemu da se pise tutorial, ali ni to nije bilo dovoljno, pa sam u zadnja dva poceo da izvlacim tablu i da napisem na tabli listu ideja i pitao ljude da se prijave da urade nesto od toga. To je pocelo da daje rezultate. Ljudi su se ukljucili i vecina je ustvari radilo nesto.

Od toga, a i drugih primera u Decentrali, shvatio sam da je glavni problem inicijativa. Ljudima izgleda da nije tesko ni da rade, ni da oduzmu neko vreme da dolaze na dogadjaje, nije ni vreme ni trud da fali ovde. Ali izgleda, ljudima su mozda navikli da uvek imaju neku hirarhiju na poslu i u skoli i da neko mora da im da specifican zadatak. Jednom recju, ljudima fali samo incijativa, da odluce da nesto rade.

Deluje mi da ljudi generalno imaju osecaj da ne vredi da se bave necim sto im padne prvo na pamet, to ocigledno nije tacno, sve je korisno, ako se radi dovoljno dugo na tome i uradi dovoljno kvalitetno. Medjutim ljudi nisu sigurni da ce se posvetiti necemu verovatno, pa odustanu pre nego sto pocnu.

Zato sam potencirao na ovom hakatonu da je bitno da se pocne sa pisanjem clanka, nije bilo bitno o cemu, nije bilo bitno da li je samo dve recenice. Kad se pocne onda to krene samo od sebe, mali clanak postane veliki, dve recince postanu 10.

Takodje smo na ovom probali drugi termin, razmisljajuci da su ljudi mozda umorni posle posla ponedeljkom, jer u nedelju u 16h ljudi imaju energiju na maksimumu, ja mislim. Medjutim ne deluje mi da je bilo neke velike razlike, ali to naravno nije lose, samo ocigledno nije to tajni sastojak.

Na ovom dogadjaju je bilo nas petoro, jedna osoba je zavrsila jedan veci clanak u potpunosti i jedan manji. Druga je zapocela jedan veci. Dvoje se osecalo da nisu bili spremni o cemu da pisu i nisu napisali nista. Jedan se osecao previse umorno da ucestvuje. Naravno bilo je lepo na samom dogadjaju, svi koji zele samo da se druze je sasvim ok. Imali smo i hranu po prvi put na samom hakatonu, mada su dvoje ipak insistirali da odu sami da prodavnice da kupe sebi, iz ne razjasnjenjih razloga, pretpostavljam iz neke navike.

Moj zakljucak bi bio, iz jucerasnjeg hakatona, da treba vise da potenciramo da se uradi ā€œbolje ista nego nistaā€. Da stvarno motivisemo ljude da napisu makar jednu recenicu, jer taj pocetak pokrece ostalo prirodno.

Takodje iz prethodnih i ovog hakatona, a i generalno iz predavanja na lighting talku, da se potencira da je kratko predavanje/clanak/program ne samo sasvim ok, nego i mozda bolji i korisniji od dugackog. Dosta ljudi generalno ima osecaj da nisu dovoljno spremili nesto, dok vecina ljudi koji odrze predavanje ili rade na hakatonu uglavnom spremaju jos manje od onih sto retko drze predavanja. Jako je cesto generalno da su prva predavanja koje pojedinci drze, daleko bolje pripremljena, i ne mislim to obavezno kao dobru stvar, od ostalih. Obicno budu previse pripremljena, previse stvari se kaze i previse se potrosi vremena na nesto sto vecina ne moze ni da upamti u tako kratkom roku.

Tako da zakljucak manje vise isti kao i sve u Decentrali:

ā€œBolje manje, nego viseā€

ā€œBolje cesce, nego duzeā€

ā€œBolje ista, nego nistaā€

Smatram da postoji neki stereotip protiv kvantita u odnosu na kvalitet, medjutim smatram da zbog ogranicenosti mogucnosti ljudske paznje i vremena, kratko i cesto ponavljanje je kljuc uspeha.

Navika je bitnija od intenziteta truda.

4 Likes

U pravu si u potpunosti. Ja ovde kao jedan od onih koji se sam pronalazi u opisu mogu samo da kazem da sam dosao ne znajuci nista kako izgleda, ko ce biti tu, sta da ocekujem i sta se ocekuje.

Sto se tice hrane, veruj mi da bih vam najradije sve ono pojeo, ali nisam znao za koga je koliko planirano, te nisam hteo da se namecem. Na zalost, danas sam video da se 2/3 toga baca :confused:

Dobar breakdown celog iskustva, ja cu biti bolji.

1 Like

Ma sve je super, samo eto konstatujem da znamo, pa mozda i poboljsamo nesto ako treba.

Da, cesto cujemo to da ljudi ne zele da se namecu, a to je bas ono sto mislim da je najkorisnije. Ako pitas ostale da li je nesto ok i oni kazu da jeste ili ne kazu nista, onda samo treba da radimo sta god nam padne na pamet.

1 Like