Arduino radionica

U ponedeljak 18.12.2023. će se održati radionica u kojoj ću govoriti o Arduino mikrokontroleru.

Vođen ovim post-om koji je napisao fram3d, posebno delom

Takodje iz prethodnih i ovog hakatona, a i generalno iz predavanja na lighting talku, da se potencira da je kratko predavanje/clanak/program ne samo sasvim ok, nego i mozda bolji i korisniji od dugackog. Dosta ljudi generalno ima osecaj da nisu dovoljno spremili nesto, dok vecina ljudi koji odrze predavanje ili rade na hakatonu uglavnom spremaju jos manje od onih sto retko drze predavanja. Jako je cesto generalno da su prva predavanja koje pojedinci drze, daleko bolje pripremljena, i ne mislim to obavezno kao dobru stvar, od ostalih. Obicno budu previse pripremljena, previse stvari se kaze i previse se potrosi vremena na nesto sto vecina ne moze ni da upamti u tako kratkom roku.

Tako da zakljucak manje vise isti kao i sve u Decentrali:

“Bolje manje, nego vise”

“Bolje cesce, nego duze”

“Bolje ista, nego nista”

Smatram da postoji neki stereotip protiv kvantita u odnosu na
kvalitet, medjutim smatram da zbog ogranicenosti mogucnosti ljudske paznje i vremena, kratko i cesto ponavljanje je kljuc uspeha.

odlučio sam da malo korigujem plan radionice. Staviću akcenat na to da svi zainteresovani za rad mogu da urade nešto sami, da oprobaju na licu mesta da li, i kako to funkcioniše, umesto da samo pričam i pokazujem pa ko šta zapamti. Radićemo početnički, i prelazićemo stvari polagano, pa ako bude dobro napredovalo možemo ubrzati i/ili preći više.

Pošto su moji resursi (kao i svačiji) ograničeni, ako neko ima i želi bilo bi dobro da ponese Arduino da bi moglo što više ljudi istovremeno da proba nešto da uradi. Poželjno je da svi koji žele da učestvuju ponesu laptopove, da bi mogli da pišu programe koje ćemo praviti. Ja imam dva Arduina, tako da će moći barem na dva mesta da se radi, pa i da niko nema još neki Arduino, svi mogu da pišu kod na svom laptopu, i onda samo da ga Upload-uju na moj Arduino. Takođe ako neko ima protoboard, može da ponese.

Za programiranje Arduina se koristi Arduino IDE koji se može naći na repozitorijumima mnogih Linux distribucija, a može se i skinuti ovde. Mislim da je verzija koja se skine sa link-a portable (nisam sto posto siguran).

Takođe je moguće koristiti program za simulaciju elektronike SimulIDE u kome je moguće simulirati rad Arduina, i ubacivati sopstvene programe u Arduino. O tome možete pogledati ovde. U njemu može da se igra svako, i ne treba mu fizički Arduino, ali mislim da je uvek lepše kada se uradi na pravom uređaju. Svakako dobro dođe da neko može kući da radi nešto ako čeka da nabavi pravi komad. :smile:
Ako je neko zainteresovan za tu varijantu bilo bi dobro da instalira pre radionice program (da ne bismo čekali), a ja ću pokazati osnove rada na samoj radionici. U tom slučaju svakako instalirajte i ArduinoIDE da bi moglo sve da funkcioniše. Na uputstvu za instaliranje SimulIDE su postavljene starije verzije programa. Ja imam novije, i funkcionišu, tako da možete slobodno da ih instalirate.

Nadam se da ćemo se lepo provesti.

P.S. Da biste mogli da upload-ujete programe na Arduino potrebno je da user na računaru bude član tty ili uucp (u zavisnosti od toga kom /dev/tty* file-u će OS dodeliti Arduino) grupe, pa ga dodajte u tu grupu ako već nije. (Ili ga dodajte u obe da budete sigurni).

5 Likes





Evo malo fotografija od juce.

6 Likes

Okačio sam materijale na našoj gitea instanci:

Ukoliko imate nekih nejasnoća, slobodno pitaje.

2 Likes

Mozda nije najbolje da slikamo ljude za vreme radionice, ako ih ne pitamo prvo
Meni su lepe, ali ako nekom je imalo neprijatno, javite da skinemo

Nakon duže pauze arduino radionica se nastavlja u ponedeljak! Ko god je u mogućnosti da ponese neki protoboard i/ili kratkospojnike, LED, arduino, slobodno neka ponese da bismo imali mogućnosti da što više ljudi poveže neko kolo, isprogramira…

Ako neko želi da radi na računaru simulaciju neka instalira SimulIDE ako već nije, i neka skine arduinoIDE verziju 1.8.x, pa ću ovaj put lepše i detaljnije objasniti šta treba uraditi. Zadnji put sam to smetnuo sa uma, pa sam zbrzao objašnjenje.

Vidimo se u krovu.

6 Likes

Kao i prvi put, okačio sam na gite-u programe i šeme koje smo odradili na prošlom predavanju.

Ako imate nekih pitanja, slobodno postavite ovde na forumu.

3 Likes

Sutra se nastavlja serijal “predavanja” o Arduinu. U krov je stiglo još elektronike koju ćemo moći da koristimo na radionicama, ali svakako ko želi neka ponese svoj Arduino. Ko ima neka ponese i neku RGB diodu (ja imam samo jednu), tastere, poneki potenciometar i ako ima neki senzor temperature (ne mogu da kažem specifično koji, jer ih ima dosta različitih).
Naravno, i da ne ponesete ništa od navedenog verujem da ćemo imati dovoljno materijala. Ovako će samo svako moći više da uradi (biće manje grupe).

P.S. Za one koji donose Arduino: Pokušajte kući da upload-ujete neki jednostavan program (led blink na primer) da se uverite da možete da upload-ujete, da izbegnemo traženje problema sa upload-om na radionici, ako je moguće.

Vidimo se sutra!

3 Likes

Da li neko od iskusnijih u ovom polju ima preporuku za materijale vezane za elektronički deo cele ove priče? Za dizajn samih kola i šema, po mogućstvu od nule :smile:

Vidim sad ceo serijal uvod u elektroniku koji sam propustio, moja greška

Imaš na toj temi preporuke za dve knjige o osnovama elektronike. Imaš npr i ovaj serijal Crystal Clear Electronics - Curriculum

Ali zaista je sve jedno odakle kreneš. Sve su to manje-više isti tekstovi. Najbitnije je da sam pokušavaš da napraviš neko od tih kola, i da se što više igraš sa komponentama. Multimetar je must have.

2 Likes