Decentrala sajt

Video sam da se na nekim temama spominje redizajn sajt-a. Ja nažalost nisam bio u Decentrali kada se govorilo o sajtu, ali želim da doprinesem malo. Stoga sam napravio mali test dizajn. Ako vam se svidi, mogu nastaviti da radim na ovome (prebaciti sve postojeće stranice u ovakav dizajn).

Svakako, bez obzira da li vam se sviđa ili ne moj dizajn, hteo sam da iznesem par predloga kako se može poboljšati trenutni sajt:

  • mislim da je kontrast previše jak (zeleni tekst na #000 pozadini), i da nije najčitljivije
  • wording može da se poboljša, ima nekoliko grešaka. Takođe, mislim da bi bilo zgodno ubaciti ćčđš.
  • sajt nema viewport meta tag zbog čega se na telefonu prikazuje u punoj širini (kao da je na ekranu računara).
3 Likes

Meni je ovo sjajno! Svaka čast

2 Likes

Super je!
imamo vec 3 nova dizajna u izradi, bilo bi dobro da odlucimo na kom cemo raditi na sledecem sastanku.

1 Like

Jedna stvar koju bih da dodam, voleo bih da bude što više olakšana, istaknuta i jasna navigacija između dmz.rs, forum.dmz.rs i wiki.dmz.rs

1 Like

Sasvim si u pravu, to sam i ja primetio.

Dodao bih još, za koji god dizajn sajta se odlučimo, i forum i wiki možemo lako da približimo tom dizajnu (dovoljno je postaviti odgovarajući font, boju teksta i boju pozadine). I onda bi prelaz bio seamless :pinched_fingers:

2 Likes

Da, dobra ideja. Mogu staviti na vrh foruma i tabove za sajt i wiki, generalno moze se stavi koji god CSS/HTML

2 Likes

Dal je neumesno pitati šta misliš o tome da kodovi sajta stoje na nekom od git servisa?

1 Like

Source code za trenutnu verziju website-a stoji na nasoj gitea instanci. Ako pogledas, taj repo takodje ima nekoliko branch-ova, i svaki od njih je razlicita verzija sajta (u poslednje nekolicina ljudi radi na redizajnu sajta, mada se jos nismo odlucili za finalnu verziju), tako da mozes da bacis pogled ako te zanima.

Za ovu verziju doduse, kod jos nije na gitei (barem ne da sam primetio), ali sve su sanse da ce se tu pojaviti (nadam se i ja).

2 Likes

Mozemo mi koristiti i sve verzije odjednom, samo ce sajt biti drugaciji svakome :smiley:

2 Likes

Da, i to bi moglo. Ja vidim dva načina da se to namesti:

  • Da stilizovanje sajta zavisi od učitane CSS datoteke (kao što funkcioniše i sa temama na ovom forumu). Ali u tom slučaju, korisnik bi morao da ima neki kolačić u pretraživaču ako želi da mu tema ostane sačuvana.
  • Da se svaki dizajn servira na posebnom kodomenu. Veoma čudno, ali ne bi zahtevalo od korisnika da čuva kolačić, već samo da pamti kodomen.

Svakako trebalo da se malo razmisli o načinu na koji se stranice generišu. Pretpostavljam da se trenutno stranice manuelno menjaju, što može biti zamarajuće i podložno greškama. S druge strane, mislim da je nepotrebno da se podiže PHP/Node/Python/X/Y/Z server. Prema tome statički generatori stranica su neka zlatna sredina. Ja imam nešto iskustva sa Hugom (iako nije savršen, radi posao) ali nije teško napisati i sopstveni generator.

Sa generatorom je moguće automatizovati generisanje nekih stranica koje se često menjaju (kao što je stranica Događaji). U tom slučaju moguće ja na primer da se opisi i datumi svih događaja čuvaju u jednom repozitorijumu, a kod sajta u drugom. Pri svakom unosu na master grani repozitorijuma sa događajima se automatski pokreće genersanje sajta (ako je potrebo, u više layout-a).

Ovo su samo neke ideje…

Dopuna: I naravno, ako koristimo generator, tada lako možemo da imamo RSS feed za događaje, što bi bilo veoma zgodno.

1 Like

Super ideje i za subdomen/kodomen i za kolacice.

Da, sada se menja html rucno, svaki mesec (sto jeste dosta zamorno), ali upravo sam pushovao malin-ov markdown branch na gitea.dmz.rs/decentrala-website-static. Ideja je (pricali smo u XMPP grupi ideas@conference.dmz.rs) da se pise u markdownu i onda se iz njega sa pandoc-om generise html, a i gemini posle.

2 Likes

Meni je nešto ovako palo na pamet za one logoe silne. Svi su mi dobri, samo random number generator, i udri, šta ti zapadne, ako ti se ne sviđa, refresh xD Jedino bih možda podelio na ove što se mnogo lepo minijaturizuju, i ove koji su više kao stickeri. Mene ovaj bukmark svaki put oduševi
image
a i ovo sam sebi namestio kad otvorim novi tab
image

Evo posto kontam da vecina ljudi nije videla ovu verziju, ovo sam ja pokusavao, uz malu pomoc par ljudi (nije jos gotovo :slight_smile: prokleta mobilna verzija smara…)

Cilj je da se generise putem (custom) static site generator-a, da ne koristi third-party dependency-je, da moze da se update-uje preko XMPP bota, da ima sto manje JS-a (trenutno samo theme-switcher zahteva JS), automatski generisan RSS na svaku promenu, itd. Vecina stvari jos nije implementirana u sam sajt, ali imam POC verzije za vecinu feature-a, mada vreme je i dalje najveci problem…

out

(tamna verzija ne izgleda ovako, izgleda bolje, ali su se boje malo poremetile pri konverziji; takodje, pokazivac nije iskljucen samo ga moj snimac ekrana ne belezi :confused: )

Komentari su pozeljni :slight_smile:

1 Like

EDIT: ovo je bio odg na eline

Ako je u cilju da bude što minimalniji nije loše. Posebno mi se sviđa kako izgleda mobilna verzija.

Jedna zamerka koju imam je da dizajn sajta ne prati generalni colorscheme decentrale (zeleno/crno)

Ako je potrebna pomoć slobodno me kontaktiraj na xmppu rado bih doprineo bilo sta kad god mogu :slight_smile:

1 Like

Ja bih se takođe jako teška srca rastao od sheme boja, a boga mi i od fonta.

Meni se svidjaju obe sheme boja, i ova crno bela mi ima neki jako lep smek. Sta znam, voleo bih nekako obe da imamo

Meni se ovo sviđa! Da sam ovo video odmah, ne bih pravio moj predlog.

Mogu da pomognem i sa razvojem responisve verzije, ali i sa razvojem statičkog generatora kog si spomenuo. Da li imaš neku ideju u kom jeziku bi to pisao?

Minimalnost je samo sporedni cilj (takodje bitan, ali ne broj 1), glavni cilj je citljivost/lakoca pronalazenja informacija, a drugi cilj je verovatno olaksavanje update-ova (tome se nadam da ce XMPP bot pomoci). Sto se tice sheme boja, mozda je malo kontroverzno, ali meni je i bio cilj da ne bude zeleno na crno.

Plan je bio uraditi kompletan redizajn, ili mozda rebrending. Zeleno na crno, po mom skromnom misljenju, ima prilicno jasnu konotaciju, koja nije uvek pozitivna (opet po mom misljenju), plus nije najprijatnije za oci. Naravno, nista od ovoga nije gotovo, mi vec neko vreme razgovaramo o finalizaranju logoa, a (koliko ja znam) on jos nije finaliziran. Tako da ovo ce sigurno malo potrajati.

Jedan interesantan kompromis koji mozemo da razmotrimo, je da ako bi dozvolili jos malo JS-a na stranici, mogli bi da napravimo nesto na theme-editor, tako da nema samo 2 (svetla i tamna) teme, nego vise njih, plus ljudi mogu da stilizuju temu kako njima najvise odgovara. Za to mozda postoji neki web plugin, ali bih ja ovo najradije kao deo sajta ugradio.

E sad, sto se tice pomoci i svega - projekat koristi HTML/CSS/JS za sam website, a static site generator ce biti pisan u Go-u. Nazalost ne mogu jos da dajem neke smernice i tome slicno jer sam nemam dovoljno vremena, pa bih se osecao kao da iskoriscavam ljude. Tako nece ici… Nadam se da cu uskoro rascistiti dovoljno vremena da se posvetim ovome, i onda cu vas definitivno kontaktiradi, sve koji su zainteresovano. U svakom slucaju, hvala sto ste zainteresovani :slight_smile:

1 Like

Zeleno na crno, po mom skromnom misljenju, ima prilicno jasnu konotaciju, koja nije uvek pozitivna

Na koju tacno konotaciju mislis? Ja ga asociram sa komandnom linijom (i generalno za racunarima), popularizovan matrix filmom. Ne vidim nista tu negativno, ali lep mi je i crno beli dizajn (a i prakticnije je stampati tako stvari)

Sto se tice JS-a, ja bih jako voleo da ga nema uopste, ni za teme, a jos bitnije mi je da mi radi i bez JS-a, inace ga necu moci otvoriti.

A za logo nismo nikada zvanicno odlucili, ali prakticno smo vec izabrali onog zeca i tako je vec objavljeno na raznim medijima. Nadam se da cemo na sledecem sastanku zvanicno izglasati neki, ukljucujuci i dizajn i kako cemo ga praviti, ali je neprakticno cekati ista na neodredjeno vreme. Uvek mozemo naknadno menjati, ako nam je bas volja, ali u medjuvremenu imamo razne druge planove koji zavise od toga.

Razmiljali smo takodje o grafitima i verovatno cemo da pocnemo sa njima nakon sastanka sledece nedelje, tako da cemo nesto poceti da crtamo ili logo ili slova (znaci font isto mora se odluci). Ok je ako nisu svi sigurni koji je najbolji, ali takodje nema svrhe cekati, pa cemo uzeti sta god je trenutno najpopularnije.

3 Likes

Grafiti? Planirate po gradu da crtate? Ukoliko da, a i nevezano za ovo, imate li (i lično i profesionalno) šta protiv qr kodova? [Y/n]