Zapisnik - 25.05.2023

prisutni: fram3d, seraphi, anonionman, stvn
datum: 24.05.2023.

  • grci

    • da posaljemo mejl da se javimo vise sa nasim predlozima
    • okaciti temu na forumu za dalju diskusiju, nastaviti diskusijue
  • duh decentrale

    • lose formirna tacka, nebitno
      • definisano je vec u statutu, lose sam procitao
  • gitea

    • gitea je zvanicna, sajt i ostale stvari vezane za dct su na gitei
    • syncovani repoi, da i gitea i self vuku repo-e iz istog foldera
      • gitea ne moze preko ssh-a trenutno, self moze
    • organziacija
      * ovo smo potegli novo pitanje da napravimo ogranizaciju na gitei i tu da kacimo repo-e vezane za Decentralu
      • kako odlucujemo koji repo ce biti u organizaciji
      • pokrenuti za organziaciju/online pravila i odlucivanje, ovde se misli da statut imamo kao repo i da preko issue-a i pull requestova saljemo predloge za izmenu, uglavnom za dalju razradu je ovaj deo
  • jezici

    • ako je jedan jedan onda koliko govornika ima vise
      * ukoliko ima jedna osoba koja ne zna srpski zna engleski i jedna osoba koja zna srspki ne zna enegleski onda ce biti na srpskom jer ima vise osoba koje govore srpski
    • jezik da se najavi na plataku jezik konkretno koji ce biti
    • jezik moze da se promeni u medjuvremenu ukoliko se pojavi neko ko ne zna srpski a ostali znaju engleski
  • defnisanje donacija i saradanje
    Trebamo da definisemo donaciju sta tacno znaci i saradnju. Na sastanku se ne slazemo da li je uopste donacija razlicita od saradnje. Jedna ideja je bila da je sve donacija, npr. da je donacija KC Grada prostor gde smo drzali pajton. Jos jedna ideja je bila da je donacija novac ili hardver, a saradnja je zajednicka akcija/rad sa nekim(nekom organizacijom ili pojedincem). Uglavnom svakako tacka i tema za naredne sastanke.

I trebamo da vidimo ko je u kolektivu/glasackom telu zbog statuta jer se odluke donose dvotrecinskom vecinom, tako da na ovom sastanku mozda nismo ni mogli da donosimo odluke.

@fram3d ti si isto vodio zapisnik pa okaci ovde to

Ukoliko sam nesto lose preneo ili zaboravio(a sigurno jesam) ispravite me i dodajte, takodje mozemo i da nastavimo neke diskusije ovde.

1 Like

Vazeno za giteu (i soft-serve): ako sam ja dobro razumeo, ne mozemo da merge-ujemo ova dva servisa zato sto nisu kompatibilni u nacinu na koji cuvaju repoe; gitea ne moze da se pretrazuje preko ssh-a (tj nema tui), ali moze da se koristi preko ssh-a (tj. moze da se ubace kljucevi, i da se zaobidje logovanje i te gluposti); sto se organizacije tice, po meni nema potreba da pravimo novu organizaciju ne gitea (ako sam dobro razumeo), obzirom da je cela gitea dmz org (vise-manje), a za statut i ostale stvari, to sam za - sve sto imamo (da nije senzitivno, a koliko znam i nemamo nista sto je senzitivno, obzirom da imamo thread o finansijama) treba da drzimo I na gitei - ako nista barem da imamo istoriju/logove + da moze da pravimo predloge lakse (mada kontam ako hocete da koristite forum za to.
Vezano za jezike - mislim da je okej ako napravimo da su sastanci na srpskom, ali predavanja vise-manje adaptiramo u zavisnosti od publike (mozda ja gresim, ali engleski je preduslov za skoro sve cime se mi bavimo (tehnologija barem)). Mada kontam da ovo zavisi najvise od predavaca.

2 Likes

Verovatno mozemo da megujemo soft-serve i gitea-u sa nekom git pull skriptom, ako nista drugo.

1 Like

Odlicna ideja