Radionica kreativnog pisanja

Priajvio sam radionicu kreativnog pisanja za pondeljak 11. Septembra. @venmo je prisustvovao ovoj radionici za vreme ULUS izlobe na kojoj smo ucestvovali ovo prolece i imao je dobre utiske.

Mozda zeli da ih podeli ovde. Svakako mi mozemo napraviti neku varijaciju te radionice koja nas vise interesuje.

Ideja je da grupa ucesnika u radionici zajedno generise tekst. Jedna forma ovoga je jako jednostavna, svako napise jednu recenicu i tako generisemo nesto.

Medjutim postoje interesantnije varijacije, da svako generise reci od kojih se pravi tekst, pa zatim izaberemo top 3 i napravimo od njih. Svako napise recimo 5 reci koje su neki predmet/lice (subjekat), zatim 5 reci koje su neka radnja (predikat) itd.

Skoro mi je @malin pokazao uvod u RPG drustvenu igru za koju je smislio nacin za generisanje mape za igru. Izabrao je nekoliko mesta, atributa, subjekata i odnosa izmenju njih i uz bacanje kockice se generise mapa. Kada sam probao da generisem mapu izgledala je jako intereantno, jednistveno i zabavno za igru. Mozda bi mogao da podeli sa nama i da na slican nacin generismo nove varijacije te igre.

Da, na radionici gde sam bio su bile dve varijante. Samo donesemo dosta papira i olovaka. I jedino pravilo je da nema prezrvljavanja, brisanja onoga sto je neko drugi napisao. I u svakom trenutku se papir moze poslati dalje bez da se ista napise.

Prva igra

Sedimo u krug, svako dobije po papir i olovku. Pise se prva rec koja padne na pamet papir se salje osobi do sebe koja pise sledecu rec ispod na koju je prva asocira, znaci sta prvo padne na pamet. I tako u krug dok se ne skupi oko 15-20 reci. Zatim se podvuce crta.

Zatim se ispod crte pise jedno mesto, koje god moze i stvarno moze i izmisljeno samo da je neko mesto. Preda se papir osobi do nas pa se pise neka radnja(glagol) i opet se preda papir pa se pise neka zivotinja, ptica(subjekat uglavnom) i opet se preda papir osobi do nas.

Zatim se od 20ak reci iznad linije zaokruze tri reci i preda se papir dalje. Na kraju se napise stih(ili prica ili recenica) koja treba da sadrzi tri zaokruzene reci iznad crte i mesto, radnju i subjekat ispod crte.

I na kraju opet mesamo papire i citamo to sto je napisano.

Druga igra

Svi pricamo teme na glas i svaka tema dobija svoj papir na kojoj je naslov. Jedna osoba to pise i lupamo teme dok se ne skupi onoliko tema koliko je ljudi prisutno, moze i vise al to je okvirno neki broj. Papiri se izmesaju i svako dobije po jedan, sa nekom temom na vrhu.

Na papir se napise nesto vezano za temu i papir se salje dalje osobi desno, a uzima se papir od osobe levo. I tako radimo dok se ne ispune papiri. Nema pravila za pisanje, ne mora ici redom moze se pisati bilo gde na bilo koju stranu itd. Samo nema prezvrljavanja tudjih pisanja u uvek moze da se posalje papir bez da se ista napise.

Postoji i druga faza koja je opciona, to je “evaluacija”. Papiri isto idu u krug samo sada ako nam se komentar dopao stavimo neki smajli, srce, plusic ili ako nije neki negativan simbol oko komentara.

I na kraju komentarisemo na te teme i na to sta smo napisali.

Posle mozemo da prekucamo tekst ovde i okacimo ili ni ne moramo, kako se vec dogovorimo.

Ovo je inace super i zabavno je i podstice diskusiju.

A ovo za rpg mi ne ide uz ovo vec uz zasebnu radionicu za to, tako da moze biti jos jedan dogadjaj.

1 Like