Plan za Maj 2024

Imamo 8 klasicnih termina i nedelje su idalje slobodne, ako budemo hteli nesto da organizujemo.

PON 6. Sysadmin obuka

UTO 7. Free software vs Open source

PON 13. Alphaville (1962) projekcija

UTO 14. Lightning talks (kratka predavanja)

PON 20. Sysadmin obuka

UTO 21. Hakaton (radna akcija)

PON 27. Home-made SoC #3

UTO 28. Mesecna revizija

Predlog za ponedeljak 13. maj da nastavimo sa francuskim crnobelim SciFi-jem: Alphaville (1962)

4 Likes

Predlozio bih organizovanje citalacke grupe ako bi bilo zainteresovanih za istu. Konkretno, ja bih zeleo da citam ā€œFlatlandā€ i posle jos neke knjige tako vecinom nekog naucno popularnog tipa.

Uglavnom, ā€œFlatlandā€ je knjiga koja se pre svega bavi zivotima objekata u 2D i kako bi oni mogli da steknu predstavu o 3D prostoru. Na taj nacin se pravi neka vrsta analogije kako bismo mi mogli da zamislimo 4D prostor. Pored toga, knjiga se dotice i tadasnjeg viktorijanskog drustva sa kraja XIX veka i predstavlja kritiku istog. Prilicno je kratka, ima manje od 100 strana.

Nisam siguran kako bi takva citalacka grupa mogla da izgleda, mozda bismo mogli da citamo na licu mesta zajedno, a mozda da procitamo kod kuce, pa da diskutujemo. S obzirom da nisam citao knjigu ne znam koliko bi tu zapravo bilo stvari za diskutovanje, ali verujem da bi bilo.

Ja bih predlozio jos par knjiga slicnog tipa, pa neka jos neko predlozi jos neke ako zeli, pa mozemo i nekim glasanjem izabrati sta bismo citali ukoliko bi bilo dosta ljudi koji bi zeleli da ucestvuju.

1 Like

Takodje, ukoliko ima ljudi koji bi zeleli da slusaju, moze i jos jedno predavanje iz teorije cvorova. Ovo od juce je bilo vise kao uvod i pregled trenutnih rezultata i pitanja. A ovo sad bi bilo fokusirano na jedan skoriji rezultat (iz 2011) koji je po meni prilicno zanimljiv jer velik deo tog dokaza verovatno moze da razume i neko sa 10 godina i generalno neko ko nema nikakvo matematicko obrazovanje. Pored toga dokaz je bar po meni i prilicno lep.

Moze oboje, zvuci dobro :slight_smile:

1 Like

Može. Samo reci datum koji ti odgovara.

Ja bih ucestvovao u citalackoj grupi takodje, sve mi zvuci zanimljivo za citanje, relativite najvise od ovih ponudjenih

Evo popunio sam dogadajaje za Maj. Sta mislite?

@krstana stavio sam citalacku grupu za 7. Maj utorak i Teoriju cvorova za 27. ponedeljak. Da li je to ok? Svaki termin ti je dostupan, tako da ako ti ista drugo odgvara vise javi, ja sam samo lupio datume.

Ako ima termina za Home-made SoC radionicu

E ja sam bas hteo da napisem da bih pre oba pomerio za tipa kraj jula, pocetak avgusta, jer cu sad u maju imati par tezih kolokvijuma, za koje se nisam nista spremao maltene, a onda u junu ispitni rok. Nadam se da nije problem da se oba pomere.
Medjutim, predlozio bih ovaj drugi dogadjaj koji ne bih mogao ja da drzim jer ni nemam znanje za to, ali me bas zanima. Konkretno mislim kao neka prezentacija o razlici izmedju open source i free software i vrstama onih licenci i sl, pa onda ako bi neko hteo to da drzi to bi bilo super, pogotovo ako moze nekim utorkom. Izvinjavam se sto nisam odgovorio ranije, sve u fazonu posle cu napisati, pa zaboravim.

1 Like

@Anonionman Ima, stavio sam te za 27. Maj ponedeljak.

@krstana nema problema, stavio sam anoninmanovo predavanje i foss/open source umesto ta dva.

2 Likes

2 Likes

Mozda bi bilo bolje otvoriti novu temu (new topic) ali ako vam koristi kao polazna točka za Free Software vs Open Source debatu - napravio sam emisiju o GiveUpGithub campaign, koju je pokrenila FSF zbog krsenja GPL prava sa strane github copilota. Microsoft je napravio ovaj copilot koji je poskenirao sve open source repositoryje na githubu i u nekih slucajih on izbaci kodu, koja je pod GPL ili slicnim licenacama ali ne podesi userja/programera, da bi trebao ovu kodu da stavi pod pravu licencu. Tako, da za Microsoft licence so bitne, samo u slucaju kada neko krsi njihovu licencu, a njihov AI moze da ide preko ostalih. Na kratko.

(emisija je na slovenackom, gosti pa pricaju engleski)

1 Like