Online upoznavanje sa zajednicom iz Kikinde

Skoro sam saznao za zajednicu za slobodnu tehnologiju u Kikindi. Organizuju slobodnu skolu Pionir (https://pionir.org/)

Upoznali smo se na njihovoj matrix grupi i zainteresovani su za jedan online poziv da se cujemo oko mogucih zajednickih akcija.

Oni su imali akciju skpuljanja starih racunara, slicno kao sto smo mi diskutovali na proslom sastanku. Takodje su zeleli da organizuju cryptoparty, pa bi im mogli pomoci. Svakako mislim da imamo dosta toga zajednickog i da bi mogli svasta da radimo zajedno.

Ja sam malo u guzvi ovih dana zbog izlozbe u ULUS-u, ali mozete se organizovati sa njima. Stalker je vec u kontaktu sa njima, pa mozete zajedno neki termin odabrati, a ja cu vam se naravno pridruziti, ako stignem.

2 Likes

ee lepo, super :smiley: napravicu matrix nalog pa cu uci u chat, jel ste pricali o nekim okvirim vremenima sastanka ?

Nismo uopste pricali o vremenu, ja samo rekao da sam ovih dana u guzvi, al reko mozda nesto sledece nedelje stignem

Može online sync 04.05. četvrtak u 21h? Neki jitsi (osim ako neko nema nešto bolje)

1 Like

Sto se mene tice moze, ne znam kako ostali stoje sa vremenom.

1 Like

Imam radionicu u polihedri, do pola 9 ili 9, pa mozda malo zakasnim al vrv stizem

1 Like

Hajmo ovako - četvrtak 04.05. u 21h na Jitsi Meet. Javljam i na Matrix

Update: našli smo se, bio sam ja iz Decentrale i par ljudi iz Kikinde. Pričali smo o držanju radionica u Kikindi i Marko je i zainteresovan i otvoren da držimo “šta god želimo”. Vikendi su poželjniji, a deca kod njega već imaju tehnička i praktična znanja, tako da je lepeza potencijalnih predavanja dosta široka.
Što se tiče skupljanja starih računara, Pionir je to uradio tako što je napravio projekat za nadcikliranje starih računara lokalnoj vladi (zaboravio sam tačno kome) koja je delila sadnice za ovako interesantne projekte. Dobili su 50 sadnica, a onda su lokalno u Kikindi razglasili da dele sadnice za staru tehniku. Završili su dokupljujući sadnice iz svojih para, a dobili su svašta, najviše štampača, monitora i sl. Dosta toga nije radilo, pa su se organizovali po timovima za trijaže i popravke - svaki monitor je morao da bude očišćen, pažljivo otvoren, da se ustanovi kvar, da li može da se popravi, zalemiti novi kondenzator ili šta je već bio problem, sklopiti od više štampača jedan koji radi itd. Ovo je bila ogromna radna akcija i zahtevala je mnogo prostora (i još uvek zahteva) i mnogo ljudi sa praktičnim znanjem. Izvinjavam se Pioniru ako sam nešto pogrešno preneo, ovo iz sećanja pišem.

Pitam se da li bi mi mogli to da ponovimo ovo u manjoj ili istoj razmeri, ovo su mi neka pitanja:

  • da li razmera uopšte može da bude manja? (da li ima smisla ako treba da barataš sa jednim laptopom, a nemaš dodatnih delova da uzmeš iz drugog laptopa,
  • Kikinda je imala dodatni incentive jer su delili nešto zauzvrat, pa su se ljudi utrkivali da daju stari hardver i dolazili im na kuću. Koliko možemo da budemo uspešni bez davanja nazad? Da li ima šta da damo nazad? Da li možemo očekivati veće razmere ukoliko ne dajemo ništa nazad?
  • gde skladištiti taj hardver. Krov mi ne deluje da je dovoljno veliki, decentralno nekako, da svako drži deo? Mislim da bi fizička razdvojenost svog tog hardvera bila velika mana
  • da li mi uopšte imamo znanja za i organizaciju da ovo izvučemo? Ovo nije stvar gde neko dođe jednom nedeljno i sam uzme da nešto gleda i popravlja, nego puno radno vreme, danima i danima, gde se ljudi sa raznim ekspertizama međusobno pomažu. Ja možda mogu da nađem nabubreli elektrolit, ali ne mogu ni da zalemim SMD komponenticu bez hladnog lema ili da je ne spržim. Ne znam kakvi su drugi sa ovakvim “nesoftverskim” znanjem?

Overall - deluje mi da nam ovaj model iz Kikinde ne radi posao, već da treba da smislimo nešto manje razmere što će biti pitkije za naše trenutne uslove

1 Like