Internet u DC Krovu

Internet u DC Krovu, gde najcesce odrzavamo predavanja i radionice je jako nestabilan. Izgleda da problem nije do nas nego do rutera ISP-a.

Sada opet ne radi ni povezivanje preko kabla ni wifi, tako da verujem da je sam ruter pokvaren i da nije samo do internet konekcije izmedju rutera i internet provajdera.

U DC Krovu nekada nestaje struja, sto stvara probleme i za servere koje tamo drzimo, ali mozda i za sam ruter. Moguce je da i ruter se pokvario od mnogo paljenja i gasenja.

Mozda bi mogli da trazimo da se uvede novi internet, mozda opticki posto vec ima u zgradi i manji je lag a veci bandwith. Obicno kostaju ispod 3000rsd mesecno. Mozda bi ekipa iz Krova sama uvela bolji Internet ako ih pitamo, ali moguce je i da bi smo morali sami da ga uvedemo i platimo, sto bi bio dodatni trosak, pa ne znam da li bi to bilo odrzivo. (Mozda nam treba da podignemo instancu donationcalc softvera koji sam skoro napisao da se organizujemo ko bi koliko mesecno davao za ovo)

Medjutim ako problem nije samo Internet, nego i struja, problem je teze resiti. Takodje treba imati u obzir da bi oslanjanje preveliko na servere u Krovu moglo da nam dugorocno centralizuje strukturu, mada nam Internet svakako treba i samo za radionice.

Sta vi mislite o tome? Da li treba da ih pitamo za bolji Internet? Da li bi potenijalno to mogli da prisutimo? I da li bi mogli stabilizovati struju, barem za ruter.

Mislim da im nestajanje struje uglavnom se odnosi na odredjen osigurac koji iskace i na njemu mozda nije prikacen sam ruter. Ako jeste mozda bi ubuduce mogli da ga premestimo na druge.

Ja sam protiv ovoga bas zbog dodatnog troska, ne vidim potrebu za tim. Sigurno u krovu moze da se sredi net da radi. Ici cu sutra tamo da probam da makar vidim sta je pa da popravimo. Sledeca opcija mozemo da zovemo provajdera i da trazimo da poprave ili zamene ruter sta vec, ako mi ne uspemo.

Ja sam za optiku jer ne verujem da je veći trosak. Orion daje za 1300din 1.5Gbps. Ne znam koliko sad plaćaju internet ali teško da je ispod toga.
Za isti novac i MTS ima optiku ali dosta slabiju medijutim dovoljnu za naše potrebe mts kućni internet: Net paketi | mts - Tvoj svet

Pa pazi, mozda je u DC Krovu ostalo jos npr. 8 meseci ugovora pa mora to ili da se isplati ili da se placa jos 8 meseci.
Ako je jeftinije onda im odgovara da placaju jeftinije sigurno optiku. Samo opet ako zamene internet ne vidim sto bismo mi placali kada nismo placali ni do sada vec samo kiriju. Opet treba pricati sa krovasima o ovome, ne znamo sta misle.

1 Like