Ideje za radionice

Mislim da bi bilo dobro da izlistamo neke ideje za radionice koje zelimo da drzimo. Skoro nam je ekipa iz DC krova ponudila da drzimo neke radionice, otprilike jednom nedeljno, pa mislim da bi trebali da diskutujemo o najboljim idejama kako da drzimo radionice i na koje teme.

Neke od ideja o nacinu drzanja radionica je da ili imamo serijal manjeg broja radionica, gde bi se znanje nadovezivalo, ili da imamo vise razlicitih radionica, gde gradivo, pa i ime radionica su nezavisne jedna od drugih.

Neke od ideja za temu radionica su bili:

  • Uvod u GNU/Linux (motivacija, distribucija, komandna linija, instalacija)
  • Uvod u Python programiranje
  • Uvod u NGINX i sistemsku administraciju
  • Uvod u digitalnu privatnost (privatne chat aplikacije, cuvanje sifrovanih podataka)
  • aircrack-ng i hashcat radionica
  • SQL injection radionica
  • XSS radionica
  • metasploit radionica

Slobodno pisite ideje za nacin drzanja i teme radionica, pa da prosledimo ekipi iz DC krova predlog.

1 Like

Mozda posebna tema za CLI i shellscripting.
Takodje, mozda i tema za backup i enkripciju, 3-2-1 pravilo itd.

Sto se tice nacina drzanja radionica, za objasnjavanje/predavanje bi bilo zgodno da imamo neki nacin da pokazemo o cemu pricamo (TV, projektor). Bez toga bi morali biti kreativni. Mozda bi mogli da pripremimo materijale i postavimo ih na dmz prije radionica, tako da ucesnici mogu da vide o cemu pricamo tokom predavanja, ne bi me cudilo da vec postoji nekakvo resenje za slideshow… Papir sa QR kodom i URL-om za svaki sto.

Pricali smo o koristenju Termux-a da demonstriramo osnove shell-a tokom Linux radionice, mislim da je odlicna ideja. Za ostale teme je tesko zamisliti kako bi mogli na mjestu ukljuciti ucesnike. Za python, aircrack-ng/hashcat, sql injection radionice mozemo da damo neke ‘domace zadatke’ (u slucaju sql-a mozemo cak da hostujemo nesto, u duhu HTB-a; za python nekakav zadatak tipa Advent of Code, project euler…) i da ljudima koji ih zavrse damo nekakve simbolicne nagrade, tipa Decentrala stikeri.

2 Likes

Apropos ideje da ljudi gledaju sta radimo preko telefona: GitHub - screego/server: screen sharing for developers https://screego.net/

1 Like
  • linux install day
  • recon radionica
  • scraping radionica
  • git radionica
  • web razvoj radionica
1 Like

Da, mogu da napravim neke slajdove i mozda da iskucam neki tekst, pa da javite ako nesto treba da se menja. U krovu ima projektor pa cemo moci i to i konzolu da prikazujemo i sta god nam bude trebalo.

Svidja mi se za stiker nagradu, moze da pise na stikeru “certified by Decentrala” ili tako nesto :smiley:
“DMZ Approved” :smiley:

2 Likes

Recon bi bilo kul, neko moze npr da radi pasivan a neko aktivan deo. Mogu da pomognem i za jedan i za durgi deo :slight_smile:
Za scrapper mogu kao primer da uzmem ovo sto sam radio za sharefoundaciju i da dodam malo znanja vezano za to.

Dodatno bi radio ove radionice(redosled je redosled kojim bi ih radio).

  • Security and privacy in the modern day(45-60min + QA)
  • Game reverse engineering and hacking(~2h)
  • Lockpicking workshop(1h predavanje + 1h demo i zezanje sa ljudima)

Ovo vezano za security bi mogao sledeceg meseca da radim, Game hacking bi mogao tek sledece godine jer mora mnooogo da se priprema(razimisljam i na balccon da posaljem kao predavanje).
Lockpicking sam vec radio pa ako treba da se popuni neki timeslot, mozemo i ranije to da radimo :slight_smile:

poy poy

3 Likes

Ja mogu da ponudim:

  1. Mreznu radionicu (kao sto je bila u haklabu)
  2. Linux DevOps (alati i tehnologije za pomoc developerima - Web server, php, mysql, ssh, CI/CD, git, docker, …)
  3. Uvod i koriscenje linuxa (desktop/server)
  4. Cryptoparty
  5. CyberSecurityMeetup - one time teme svaki put price iz isskustva i prakse kako najbolje sa Mejlovima, Surfovanjem,…
3 Likes

Ja sam zainteresovan da skorije drzim predavanje:
“Privacy & Security 101”
Napisao sam vec fram3d-u, ubacite kad neko drugi ne stize ili nemamo predavanje za tu nedelju.

EDIT:
Volim sto sam gore u novembru napisao, e moze sledeceg meseca haha Gorillaz - November Has Come - Demon Days - YouTube

2 Likes

Daj taj devops gospodine anonimni :smiley:

Mozes sledeci utorak, a mozes i koji god drugi termin. Nismo nista isplanirali fiksno do kraja meseca.

Anonionman nece drzati ovaj mesec nista, pa je super vreme da odrzis koliko god radionica zelis.

Bice ove godine kad se namesti. April ili Maj.

da mi je docker jednom da naucim kako valja xD

Ja mogu da ponudim još neke radionice ali ću moći u skorije vreme da spremim i održim jednu za početak, pa da pitam ljude da glasaju šta ih najviše interesuje:

  • Zaštita Linux sistema za selfhostere i admine
  • Kako da napravite sopstveni SOC - Security Operations Center
  • Forenzika i analiza virusa za Linux i windows

0 voters

2 Likes

Imam i ja sjajne ideje za radionice:

  1. ISO 27001 implementation
  2. Safetag security audit
  3. Penetration testing
  4. Incident response
  5. Digital forensics

Držala bih svih pet radionica, samo što o petoj, za sada, znam samo osnovno.

5 Likes

Super! Poslednje bi mozda mogao da pomognem

Glasa se 7 dana, nisam pomenuo u originalnom postu.Znaci do ponedeljka se glasa, u nedelju u ponoc zatvaram glasanje.

1 Like

Ok. Glasanje završeno.
Pošto su neizjednači glasovi održaće se obe radionice.
Prva će verovatno krenuti sredinom Marta.emphasized text

Predlazem i radijonice standardne technike za interessirane,

Kako bi bilo malo Oracle DB iu PL-SQL da se radi, ili da se dozna stvari o sigurnosti placanje u netu kao Verified by Visa i Paypal (i gde i kako kada nije)

Zatosto je social Ing. jos najjaca tacka u nesigurnom systemu (covek) nebi bilo lose da se i tu napravi skolski material gde “normalne” ljude dobiju dobar uvod u to. Sta je Social-eng. kako se prepozna, kako da se odgovori na to.

Onda bi mozda bila i forensika interessantna, u themi data recovering mogu drzati neke theme a forensika paketa raznih protokolla na laerima, i ja bi mogao jos da naucim ponesto.

Inace i ako mozda nije bas thema decetrale, ali thema kreativnog zivota nudim game design kurseve, da sebi napravim osnovni skolski material na srbskom koj mogu sam u buduce i da upotrebim.

1 Like

Sve tvoje navedene ideje mi se svidjaju :slight_smile:

1 Like

Zdravo svima, interesovanje za vaše radionice raste, zanimaju se i u okruženju. Na forumu Bezbedan Balkan, dobili smo ovo pitanje:

Da li postoje neki snimci ovog okupljanja za nas koji smo van BG a i Srbije? Takođe, postoji li neki plan ovih desavanja u narednom periodu? Povremeno dolazim u BG pa bih mozda gledao da uskladim sa ovim, zbog druzenja Smile