Cryptoparty - Remaster

Na proslom sastanku smo odlucili da organizujemo kriptoparti uskoro, a obzirom da je dosta vremena proslo od zadnjeg i doslo je dosta novih ljudi koji svasta znaju mislim da treba da ga ponovo osmislimo.

Jel mozes @Anonionman da posaljes pamflet ovde koji je za stampu da vidimo sta pise i ako treba nesto da se menja.

Evo neka lista aplikacija/akcija koje mislim da treba raditi.

Chat:

  • birar, xmpp, matrix

Pretraga:

  • searx, ddg

Browser:

  • Tor Browser, Firefox + adblock + noscript + sponsorblock

Fon:

  • f-droid
  • new pipe (bolji od yt, bolji od yt vanced)
  • vimusic(yt music)
  • new pipe fork sa sponsorblockom
  • tastatura
  • organic maps

Frontovi za popularne/centralizovane sajtove

Drustvene mreze:

  • mastodon
  • pixelfed
  • peertube

Ovde je publika prosecan korisnik, znaci ne neko iz it sveta pa trebamo da izbegavamo neke komplikvanije stvari da objasnjavamo a da opet sve bitne budu recene(i to bitino moramo da znamo sta je).

Takodje treba da bude pola predavanje a druga polovina instalacija tih aplikacija.

Aj pisite jos ideja/komentara

2 Likes

Dodao bih za mape “Organic Maps” (ili OsmAnd za napredne korisnike), mada to može da se podvede i pod “istražiti kada instalirate f-droid”:slight_smile:

3 Likes

Na f-droid-u ima i ViMusic, isto kao newpipe samo sto je za youtube music, moze i to da se doda pod Fon: sekciju. Takodje za newpipe ima fork koji dolazi sa sponsorblockom.

Za drustvene mreze, mozda mozemo da spomenemo Nostr, to je otvoreni protokol tako da iako je frisko vec ima krda klijenata i implementacija, ali ne znam da li iko od nas ima iskustva sa icim od toga, ja nemam haha

Evo izvor za nostr
What is Nostr?

E da palo mi je jos nesto na pamet, da imamo deo i mitovi o privatnosti. Za VPN da se objasni sta konkretno radi, cemu sluzi. Meni sada deluje da je i ona recenica “ako ne kupujes znaci da se prodajes” msm da i ako kupujes i dalje se skupljaju podaci daju brokerima itd. to treba jos istrazti.

Mozemo se nadjemo neki dan da porazgovaramo o ovome, msm da je uzivo najbolje i najproduktivnije.

2 Likes

VPN-ovi treba da se razjasne ljudima, imam kolege koji i nisu tehnicki neopremljeni a i dalje padaju na taj marketing. Takodje, ima mullvad koji je VPN kojem mooozda moze da se veruje, ali i dalje ima vecinu tehnickih mana VPNova.

Takodje postoji use-case za koristenje VPNova da se pristupa “region-locked” sadrzaju na placenim platformama (npr. za netfliks). Ja bih bio advokat za alternativne metode koje ne podrzavaju servise koji ne nude uslugu koju cenim (tipa da gledam film/seriju koja me zanima iako nisam u regionu za koji oni smatraju da je krsten), ali ne znam kakav je tacno stav decentrale za piratizaciju ahaha

Ali i za taj usecase postoje resenja koja nisu VPN i koja se ne prave da cuvaju privatnost (prosti proxy).

1 Like

Haha mislim da ovde cela drzava ima neki neformalni dogovor da je piraterija ok

Pricao nam je i jedan pravnik da je valjda prvih 300 prekrsaja piraterije legalno i onda nece tuzilastvo ni da se muci da broji

Za kad je zakazan cryptoparty?

Za utorak 9. Maj u DC Krovu

1 Like

Napravio sam ideju za pamflet za cryptoparty od 4 stranice (dve A4 stranice podeljene na pola)

Na prvoj slici su korice, to jest prva i poslednja strana. Na drugoj je unutrasnost pamfleta, tako da ako je odstampano sa obe strane, moze samo da se presavije papir.


korice.xcf (1.9 MB)
unutrasnjost.xcf (2.1 MB)

2 Likes

Evo pamflet za kriptoparti za termalni stampac

1 Like

Popravljen malo dizajn, koji ima belu pozadinu i odgovarajucu sirinu

2 Likes




1 Like

E da ljudi zaboravismo da napomenomo tastaturu sa f-droida da se skine isto

1 Like

Sutra 30. Maja od 19h u Krovu je praktični deo cryptoparty-ja i praktično nastavak i instalacija svega o čemu smo pričali a ULUS izložbi

Ko ima laptop ili telefon ponesite da možete lično sebi da podesite naloge za privatnu komunikaciju.

Vidimo se

1 Like

Librex search

Da ne preporucjemo vise duckduckgo vec librex, searchx i te self-hosted meta pretrage. DDG je na kraju kompanija ciji vlasnik ima zanimljivu istoriju prodavanja podataka, prave neke kompromise sa trackerima, ne postoji self host opcija ddg-a, u svakom slucaju jeste alternativa ali ne bas dobra alternativa. I na kraju krajeva su kompanija kojoj je profit glavni interes.

Iz ove (hvala @youshitsune i @fram3d za postavku) teme imamo https://search.dmz.rs koji ide preko search.youshitsune.tech a iza je librex. I takodje postoji sajt sa instancama librex-a, searxa-a itd ovde i ovde. To moramo da predlazemo kao zamenu za google, bing, ddg itd.

2 Likes