Citalacka grupa

Sada, a i ranije se javila ideja za citalacku grupu. Ajde da je napravimo :fire:

Koliko vidim predlog je da se cita “Nadzorni kapitalizam” od Shoshane Zuboff ovo

E sada ovde su se javljali ljudi koji vec imaju iskustva iz drugih citalackih grupa, pa mogu da dodaju sta imaju da ne tumaramo previse.

Ovo mi takodje deluje dobro kao online desavanje, vec nemamo nista online a ljudi su trazili i prikljucili bi se.

Tako da ko hoce da ucestvuje nek pise ovde u threadu i neka se prikljuci xmpp(jjabber) grupi citanje@conference.dmz.rs

1 Like

Meni se licno ne cita ta knjiga jer ima 700 strana i mislim da niko nema toliko energije da citamo i da ce previse vremena biti oko te knjige, kada mozemo nesto drugo krace a konkretnije da citamo.

A takodje nema razloga zasto ne bi citali vise knjiga odjednom pa bude vise video poziva po tome sta ko cita ? Decentralizovano :smiley:

Ima neka mala knjizica sa valjda najbitnijim poglavljima iz neke vece knjige. Imao sam priliku da cujem neke delove odatle i svidelo mi se, ali ne posedujem tu knjigu i nisam siguran gde moze da se nadje.

Rudolf Rocker - Anarhosindikalizam

Mogu skenirati tu knjigu, a i doneti je u krov. Ajmo jos predloga pa da vidimo kome je sta zanimljivo

Permutation City - Greg Egan

Takodje, kako bi ovo izgledalo?
Moje ranije iskustvo je bilo da se dogovori neki termin unapred, koji ostavlja jedno 2 nedelje uglavnom od kada je odlucena knjiga, i da se tada fixicki okupimo i diskutujemo o utiscima, zakljuccima, idejama, osecanjima, otkrovenjima, ili sta god drugo da je kod nas proizvela knjiga.
Naravno, ne mora iskljucivo fizicki, ali fixicki nekako daje najbolji thread razgovoru, gde nije bas full async, i mize zapravo svako da se iskaze uz feedback.

Citalacke grupe u kojima sa ucestvovao su bile raspoređene tako da se cita 30ak strana nedeljno, svake nedelje jedan susret. Ili druga opcija je bila 60 strana na dve nedelje.

S obzirom da mozda vise ljudi smara da citaju 700 strana, predlog je da neko ko je procitao moze da pruzi kratki uvod/predavanje.

sto se tice online učestvovanja, mozemo svi online. Hibridne varijante su teske, jer se uvek stvori podela. i onda ovi online ne cuju cesto sve, pogotovo ako se krene sa razigranim diskusijama. Sa druge strane možemo i hibrid da radimo, ali svi morate nositi bubice (imamo ih nekoliko u krovu).

ja sam vise za online deo, nisam bas uvek u mogucnosti da banem do krova, a pruza i mogucnost da se ukljuci ljudi iz drugih gradova.

takodje, preporucujem da citamo Ursulu le Gvin

Ja sam cuo iz tudjih iskustva citajucih grupa, da su se zeznuli sto su poceli sa nekom velikom knjigom.

Ja mislim da je ok i veca, ali tako da se razdvoji. Kao prvo jedno poglavlje (ne mora da bude hronoloski), pa onda se diskutuje da li da se nastavi sa jos jednim poglavljem ili da se ide sa drugom knjigom.

Svakako ja bih poceo sa necim malim. Ovo 30ak strana nedeljno mi zvuci ok, ali ne bih ni da pocinjem neku veliku knjigu, dok ne udjem u stos.

1 Like

Bolje s Malim princem da krenete, pa dogodine o anarhosindikalizmu :laughing:

Šalu na stranu, čini mi se da je ekipa mix različitih karaktera i da organizacija prosto ne bi bila održiva shodno očekivanjima
*neko čita više, neko manje, neko ne voli da mu se nametne šta da čita, neko hoće da njihovo bude prvo, da je druga tema, konkretnije itd.

Zašto se prosto ne biste držali foruma, možda da se otvori podforum za one koji vole da čitaju, pa odatle kad se krene neko će da pročita nešto baš jako, pa kaže e, aj da održim radionicu na ovu temu ili slično, ili aj da napišem glavne ideje, da prenesem ljudima, ili tome slično. Meni ovo ima više smisla, posebno ako je ideja da se drugi zainteresuju onim što je neko od vas pročitao/naučio.

2 Likes

Ja sam skroz za to da se dogovorimo ovde kako to da izgleda. Cini mi se da oca ideja koju je dao @cybrid sa fragmentisanjem i manjim session-ima solidno eliminise velicinu knjige kao faktor.

1 Like

moj predlog bi bio da pocnemo sa romanom (nekim kracim), dok se oformi grupa, dok se svi upoznamo i sl… pa posle bih mozda presao i na teorijske radove, ili kako se vec dogovorimo usput. takodje bih vise voleo da bude online, posto znam par ljudi van Bga koji bi ucestovovali.

2 Likes

Ako ima zainteresovanih za skupljanje i deljenje knjiga udigitalnom formatu:

2 Likes

Ajmo anketa za knjige:

  • Nadzorni Kapitalizam - Shoshana Zuboff
  • Metode anarhosindikalizma - Rudolf Rocker
  • Permutation City - Greg Egan
  • Ursula Le Guin - neka knjiga, @cybrid napisi na koju mislis
0 voters

Isto sam vise za online, jitsi i to je to. E sada za termin isto anketa kada odgovara ljudima, stavicu po danima pon-ned

Dan

  • Ponedeljak
  • Utorak
  • Sreda
  • Cetvrtak
  • Petak
  • Subota
  • Nedelja
0 voters

Vreme:

  • 19:00
  • 20:00
  • 21:00
0 voters
1 Like

Evo imamo kategoriju sada za to pa cemo videti kako ide. Drugacija je struktura ako je citalcka grupa i drugacija je struktura kada su postovi na forumu. Jedno ne iskljucuje drugo.

1 Like

Ja sam vise za sync comms. Bolje meet

Sta je sync comms ?

Sry, sinhronu komunikaciju. Nisam bas za forum nego nesto real time, kao sto je vec predlozeno

Pa od Ursule bih radio ‘Covek praznih saka’ (the dispossessed).

The Dispossessed (subtitled An Ambiguous Utopia) is a 1974 anarchist utopian science fiction novel by American writer Ursula K. Le Guin, one of her seven Hainish Cycle novels.

pa-dobro-lepo