CyberSecurity defense radionice

{ Materijali sa prve radionice }:

Online besplatni servisi za analizu virusa:

Tu je i Open-source self-hosted alat CuckooSandbox koji mozete podici sami na svom hardveru ako vam treba privatni automatizovani sandbox u internoj mrezi, a postoji i online verzija za test. Preporuka za alat pogotovo onima koji prave svoj kucni home-lab cybersecurity centar.

Pricali smo kako ne morate uvek upload-ovati fajlove na Virustoal da bi videli da li su zarazeni ili ne, nekad je to i nemoguce jer postoji ogranicenje od 650MB za velicinu fajla koji se moze otpremiti na analizu. U tom slucaju mozete lokalno izracunati hes vrednost koja jedinstveno identifikuje fajl i uraditi na VirusToal ili nekoj drugoj platformi upit po toj vrednosti pomocu Powershell funkcije Get-FileHash

Pricali smo i o sajtovima sa kojih se mogu preuzeti pravi primerci virusa za istrazivanje i testiranje kao sto su:

Ali veliko upozorenje za iste jer sadrze prave viruse koji mogu nastetiti vasem sistemu ako ne znate kako sa njima da rukujete i gde da ih ispitujete. Uvek ovakve viruse koristiti samo u izolovanom okruzenju (sandbox, liveOS) nikako na svom svakodnevnom sistemu!!!
Tu postoji i ne-maliciozni Virus test fajl Eicar koji sluzi za testiranje zastitnog softvera na mrezi ili sistemu bez brige da ce isti nastetiti necemu. :slight_smile:

Pominjali smo Sysinternals suite koji je skup besplatnih alata sa kojima detaljnije mozete ispitati odredjene servise na Windows racunaru kao sto su Registry, procesi, …
Od kojih je jedan od poznatijih ProcessExplorer koji ima opciju da se integrise sa VirusTotalom i prikaze da li je neko id pokrenutih procesa prepoznat malizciozan na VirusTotal-u

Pricali smo o programima za ispitivanje sadrzaja RAM memorije tzv. “Memory dump” sto je cesta tehnika u forenzici pogotovo kada se pokusava pronaci ozbiljniji virus koji se ne cuva na disku tzv. “FileLess malware” ili rootkit.
Za tu svrhu postoji open-source alat koji jednostavno programe iz memorije sacuva kao fajlove na disku process-dump koje posle mozete analizirati na Virustotal platformi.
Drugi poznatiji program koga se nismo dotakli jos je Volatility.

Pricali smo o open-source softveru koje mozete koristiti da nadgledate sta se i na mreznom delu desava na vasem racunaru pomocu softvera kao sto su:

Za Android postoji aplikacija na F-Droid-u koja radi slicnu stvar Rethink DNS + Firewall

Pominjali smo samo kako se Sysmon (alat iz Sysinternal paketa) moze koristiti da se bolje prate relevantni logovi na Windows (i Linuksu).
Mitre ATT&CK matricu i kako se je ista relevantna za pracenje napada sa Sysmon-om (sto cemo ubuduce raditi).

Samo je pomenut i Autopsy open-source alat za digitalnu forenziku diska.

(Petar)

5 Likes